Zerdeva Bekçi Köpeği

<

Genel Özellikleri

Türkiye’nin Dünyada yeni tanınmaya başlayan Bekçi ve Av köpeklerinden birisidir.Başta Trabzon ilimiz ve civarında yetiştirilirler. Asıl görevi Ev ve çiftlik hayvanlarını barınaklarında, hem de çevrede korumaktır. Türkiye’de gerek Av , gerekse alan koruma köpeği olarak kullanılıp beslenmektedir.1990’lı yılların başlarından itibaren tüm Ülkede Bekçi köpeği olarak tanınmaya başlamıştır. Bekçi,Av ve koruma köpeği olarak dünyanın en başarılı köpeklerinden birisidir. Aile ve çocuklarla son derece uyumlu, zeki ve çiftlik hayvanlarına karşı son derece bağlı, sabırlı ve toleransı yüksektir.

Fiziksel Özellikleri

Orta irilikte cüsseli ve son derece hızlı, dengeli oranda kemikli atletik bir köpektir. Vücut yapısı dikdörtgene yakın karedir. Yüzün göz kemerinden burun ucuna genişten başlayarak darlaşması ona Kurt tipi bir kafa yapısı sağlar. Kulaklar dik ve kulak kenarları etli ,kalındır.Sadece 2 renklidirler, vücudun 3/2 ye yakın oranda kahve/ bordo arası tonda,geri kalan yerler beyaz veya paftalı beyazdır.Önemli bir ayırt edici özelliği budur.Bu kafa yapısı ile diğer kurt tipli köpeklere benzesede,Vücut ve göz rengi ile diğer benzer köpeklerden kolayca ayrılmasını sağlar. Hafif belirgin stop vardır. Çift katmanlı post yapısı vardır. Tüy uzunluğu mevsime bağlı olarak değişmektedir. Post vücuda yapışıktır. Kuyruğunu sırtına doğru yarım ay şeklinde ya da tek tur kıvırmaktadır. Boyun ufuk çizgisine kırk beş altmış derece bir açıyla çıkar. Göz rengi açık sarı ile ela arasında olabilir. Üst dudaklar alt dudakların altına inmez ve tahliye dudakları sarkmaz.

Boyutları

Ergin erkeklerde omuz yüksekliği 50-60 cm arası, ağırlık 20-25 kg civarındadır. Omuz yüksekliği 65 cm ve ağırlığı 28 kg olanları da görülmüştür. Ergin dişilerde omuz yüksekliği 45-55 cm, ağırlık 17-25 kg civarındadır. 60 cm ve 25 kg olanları da görülmüştür.