Tonya Finosu

<

Genel Özellikleri

Türkiye’nin Dünyada yeni tanınmaya başlayan Bekçi ve Ev köpeklerinden birisidir.Başta Trabzon ilimizin Tonya ilçesi ve civarında yetiştirilirler. Asıl görevi Aile için mükemmel bir dost,çocuklar için harika bir arkadaştır.Kendi boyutundaki köpeklerin hepsinden farkı yağışlı ve soğuk iklim dahil dışarıda yaşabilmesidir.Bu özelliği sayesinde de Ev ve çiftlik hayvanlarını barınaklarında, hem de çevrede korumakta kullanılmaktadır. Türkiye’de gerek ev , gerekse bekçilik amacı ile kullanılıp beslenmektedir.1990’lı yılların başlarından itibaren tüm Ülkede ev köpeği olarak tanınmaya başlamıştır. Aile köpeği olarak dünyanın en başarılı köpeklerinden birisidir. Aile ve çocuklarla son derece uyumlu, zeki ve çiftlik hayvanlarına karşı son derece bağlı, sabırlı ve toleransı yüksektir.Oyuncudur,enerjisi yüksektir.

Fiziksel Özellikleri

Toy grup diyebileceğimiz ufaklıktadır ve son derece hızlı, dengeli oranda kemikli atletik bir köpektir. Vücut yapısı dikdörtgene yakın karedir. Yüzün göz kemerinden burun ucuna genişten başlayarak darlaşması ona Kurt tipi bir kafa yapısı sağlar. Kulaklar dik ve kulak kenarları etli ,kalındır.Sadece beyaz renklidirler. Spitz grubu köpeklere benzeselerde,tamamen kendine münhasır bir köpek ırkıdır. Hafif belirgin stop vardır. Çift katmanlı post yapısı vardır. Tüy uzunluğu mevsime bağlı olarak değişmektedir. Kışın 10 cm’e varan ense tüyü olabilir.Yazın tüylerin çoğu katmanını üzerinden bırakır.Kesinlikle Tüy bakımı isteyen,geleceğin yıldız ev köpeği olmaya aday bir ırktır.Post vücuda yapışıktır. Kuyruğunu sırtına doğru yarım ay şeklinde ya da tek tur kıvırmaktadır. Boyun ufuk çizgisine kırk beş altmış derece bir açıyla çıkar. Göz rengi açık sarı ile ela arasında olabilir. Üst dudaklar alt dudakların altına inmez ve tahliye dudakları sarkmaz..

Boyutları

Ergin erkeklerde omuz yüksekliği 20-30 cm arası, ağırlık 10-12 kg civarındadır.. Ergin dişilerde omuz yüksekliği 20-25 cm, ağırlık 9-11 kg civarındadır.