Pali Bekçi Köpeği

<

Genel Özellikleri

Türkiye’nin Dünyada yeni tanınmaya başlayan Bekçi ve Ev köpeklerinden birisidir.Ülkemizde her bölgede bulunmaktadır.Yoğun olarak Şanlıurfa,Kırklareli,Balıkesir Bursa civarında yetiştirilirler. Asıl görevi Aile için mükemmel bir dost,çocuklar için harika bir arkadaştır.Kendi boyutundaki köpeklerin hepsinden farkı yağışlı ve soğuk iklimde hem evde hem dışarıda yaşayabilir.Bu özelliği sayesinde de Ev ve çiftlik hayvanlarını barınaklarında, hem de çevrede korumakta kullanılmaktadır. Türkiye’de gerek ev , gerekse bekçilik amacı ile kullanılıp beslenmektedir.Kapı zili ünvanı ile gerçekten her ortamda inanılmaz koruyucu ,kuşkucu, sahibine ve ailesine karşı son derece oyuncu,enerjisi asla bitmeyen köpeklerdir.1900’lı yılların başlarından itibaren tüm Ülkede ev köpeği olarak tanınmaya başlamıştır.Toy grupta değerlendirebileceğimiz bir ırk olarak dünyanın en başarılı köpeklerinden birisidir. Aile ve çocuklarla son derece uyumlu, zeki ve çiftlik hayvanlarına karşı son derece bağlı, sabırlı ve toleransı yüksektir.Oyuncudur,enerjisi yüksektir.

Fiziksel Özellikleri

Toy grup diyebileceğimiz ufaklıktadır ve son derece hızlı, dengeli oranda kemikli atletik bir köpektir. Vücut yapısı dikdörtgen yapıda ve uzundur. Yüzün göz kemerinden burun ucuna genişten başlayarak darlaşması ona Kurt tipi bir kafa yapısı sağlar. Kulaklar genellikle dik ve kulak kenarları etli ,kalındır.Genellikle beyaz ,Krem, kahverengi,siyah renklidirler. Pincher-terrier benzeri köpeklere benzeselerde,tamamen kendine münhasır bir köpek ırkıdır. Hafif belirgin stop vardır. Çift katmanlı post yapısı vardır. Tüy uzunluğu mevsime bağlı olarak değişmektedir. Kışın 6 cm’e varan ense tüyü olabilir.Yazın tüylerin çoğu katmanını üzerinden bırakır.Tüyleri uzun olan köpekler kesinlikle Tüy bakımı isteyen,,Tüyü orta ve kısa uzunlukta olanlar ise özel bir tüy bakımı gerektirmeyen ,geleceğin yıldız ev köpeği olmaya aday bir ırktır.Post vücuda yapışıktır. Kuyruğunu sırtına doğru yarım ay şeklinde ya da tek tur kıvırmaktadır. Boyun ufuk çizgisine kırk beş altmış derece bir açıyla çıkar. Göz rengi açık sarı ile ela arasında olabilir. Üst dudaklar alt dudakların altına inmez ve tahliye dudakları sarkmaz..

Boyutları

Ergin erkeklerde omuz yüksekliği 15-20 cm arası, ağırlık 5-9 kg civarındadır.. Ergin dişilerde omuz yüksekliği 12-17 cm, ağırlık 4-7 kg civarındadır.