Karadeniz Çoban Köpeği

<

Genel Özellikleri

Karadeniz bölgesinin yaylalarında gizli kalmış Türkiye’ye özgü bir değerdir ve sürü koruma köpeği olarak yetiştirilmektedir. Kurt ve ayı gibi büyük cüsseli yırtıcı hayvanlara karşı verdikleri mücadelenin yanı sıra iklim şartlarına olan yüksek adaptasyon gücü nedeniyle bölgedeki hayvan yetiştiricilerinin tercih sebebi olmuştur. Özellikle yüksek rakımlı yaylalarda yoğun yağışın olduğu yerlerde tercih edilen mükemmel bir görev köpeğidir. Ağır sıklet sürü koruma köpekleri arasında sürüye bağlılığı gücü ve hızı ile bilinir. Karadeniz yaylalarında çok ücra yerlerde az sayıda bulunmaktadır.

Fiziksel Özellikleri

Kafa üstü ovaldir ve belirgin stoplu yapıya sahiptir. Boyun ufuk çizgisine kırk beş altmış derece bir açıyla çıkar. Gözleri çekiktir ve koyu renklidir. Yüz göz kemerlerinden buruna doğru incelir. Üst dudak alt dudağı örtecek şekildedir. Tahliye dudağı sarkmaz. Burun ucu siyahtır. Yağışlı iklim şartlarından koruyan uzun ve kalın tüy yapısı ile diğer ırklardan ayırmak kolayca mümkündür. Gri kırçıl, kahverengi kırçıl ve çapar renklerinde görülür. Post gövdeye sıkıca bağlıdır. Sarmal kuyruk yapısına sahiptir

Boyutları

Ergin erkeklerde omuz yüksekliği 70-85 cm arası, ağırlık 55-70 kg civarındadır. Omuz yüksekliği 87 cm ve ağırlığı 75kg olanları da görülmüştür. Ergin dişilerde omuz yüksekliği 65-75 cm, ağırlık 50-60 kg civarındadır. 80 cm ve 65 kg olanları da görülmüştür.